Ciepły dom ? jak to osiągnąć?
Każdy, kto buduje dom w Polsce, musi myśleć o tym, w jaki sposób nieruchomość docelowo będzie ogrzewana. Nad czym w takim przypadku koniecznie trzeba się zastanowić? Przede wszystkim, nad komfortem wybranego systemu grzewczego. Ostatecznie przecież bardzo często chcemy, żeby ogrzewanie nie wymagało od nas dużych nakładów wysiłku. Poza tym, niezwykle istotne są też koszty ? z reguły chcemy je w miarę możliwości zmniejszać. Rozwiązań grzewczych, które można zainstalować we własny domu jest całkiem sporo. Można zdecydować się na przykład na klasyczne ogrzewanie centralne lub postawić na nowoczesne pompy ciepła. To decyzja budującego dom, którą trzeba dobrze rozważyć. Ogrzewanie bowiem jest ważnym elementem nieruchomości.
Nowoczesny dom na lata
Większość z nas dobrze pamięta swój rodzinny dom. Często przez lata do niego tęsknimy, wspominając specyficzną atmosferę budynku czy mieszkania i w niektórych przypadkach próbujemy ją odtworzyć na własny rachunek. Budując dom, trzeba się zastanowić, jak długo chcemy go użytkować. Jeśli zależy nam na tym, żeby był to dom na lata, warto stosować rozwiązania, które będą się sprawdzały również w przyszłości. Tutaj decydujące znaczenie ma ich efektywność i nowoczesność. Branża budowlana jest w stanie zaproponować nam szereg zaawansowanych technologii, na przykład specjalistyczne pompy ciepła. Dom ma być dla nas w końcu źródłem satysfakcji, która będzie płynęła z przyjemności przebywania w nim.
O pompie ciepła w Wikipedii
Pompa ciepła ? maszyna cieplna wymuszająca przepływ ciepła z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o temperaturze wyższej. Proces ten przebiega wbrew naturalnemu kierunkowi przepływu ciepła i zachodzi dzięki dostarczonej z zewnątrz energii mechanicznej (w pompach ciepła sprężarkowych) lub energii cieplnej (w pompach absorpcyjnych).
Pompy ciepła najczęściej mają zastosowanie w:
gospodarstwach domowych (chłodziarki, zamrażarki),
przetwórstwie spożywczym (chłodnie, zamrażalnie, fabryki lodu),
klimatyzacji pomieszczeń (chłodzenie pomieszczeń),
chłodnictwie,
ogrzewaniu pomieszczeń ciepłem pobieranym z otoczenia (z gruntu, zbiorników wodnych lub powietrza).
podgrzewaniu wody użytkowej
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pompa_ciepła